Tam, gdzie oddycha się wolnością

Tajemnicze miasto pełne sprzeczności

San Francisco. Dziki brzeg wolności to propozycja czytelnicza od Magdy Działoszyńskiej-Kossow, w której poznamy dokładnie historię i mieszkańców tytułowej miejscowości. Przejdziemy od założenia osady, w czasach wielkiej gorączki złota, poprzez proces industrializacji, czasy hippisów, do epoki współczesnej. Zwrócimy uwagę nie tylko na aspekty gospodarcze i społeczne, ale przede wszystkim zastanowimy się, dlaczego dla niektórych jest to miejsce spełnienia amerykańskiego snu, a dla innych ostatni przystanek na drodze do upadku.

Mówiąc o San Francisco powinniśmy cały czas opierać się na założeniach, że jest to miasto skrajności. Z jednej strony doskonale usytuowane, z dostępem do oceanu, z drugiej praktycznie pomijane w gospodarce morskiej. To fakt, że do dziś istnieje tam najwięcej biznesów z kategorii cyfryzacji i mechaniki, ale wszystkie duże zakłady, które dawały pracę tysiącom ludzi, już dawno temu przestały istnieć. Miejscowość, zwłaszcza w latach 70. XX wieku była mekką artystów, którzy zjeżdżali tu, by znaleźć spokojny azyl dla swoich liberalnych poglądów. W świat wyszły stąd dziesiątki zespołów, jednak wiele z nich zostało pochłoniętych przez biedę, uzależnienie od heroiny, a nawet porachunki mniejszości etnicznych.

Kolorowo, chociaż czasem tylko szaro

Miasto do dzisiaj jest siedzibą ruchów homoseksualnych, mających na celu propagowanie wolności i swobody wyrażania się. To tu ponad 55 % mieszkańców stanowią pary homoseksualne, tu powstał ruch LGBT. W San Francisco nie brakuje też Latynosów, a niewielu z nich posiada liberalne poglądy, dlatego na tym tle często dochodzi do konfliktów. W tym mieście miała miejsce epidemia AIDS i HIV. To też tutaj, po dziś dzień, szacuje się największy odsetek bezrobocia oraz największe stężenie bezdomnych, co niechlubnie wyróżnia miasto na tle innych w kraju.

Autorka nie stara się w żaden sposób faworyzować miejsca, o którym pisze. Przedstawia je w pełnej krasie, wraz z jej wadami i ciemnymi aspektami. Zagląda do każdego zaułka, bada, dokonuje porównań i przede wszystkim stara się przedstawić obiektywny obraz na osi historycznej. Zastanawia się, co poza szczęściem sprawiało i sprawia do dzisiaj, że ci, którzy tu przybywają mogą się cieszyć z dobrze prosperujących biznesów i fantastycznie prowadzonego życia towarzyskiego. Miasto skrajności kryje jeszcze wiele tajemnic, mimo iż odsłoniło większość ze swoich kart.

Książka zdjęcie freepik - pl.freepik.com